Valitsus arutas täna regionaalminister Madis Kallase esitatud tulumaksu seaduse eelnõu üle, mida korrigeeriti partneritelt laekunud tagasiside põhjal. Tulumaksu seaduse muudatusega soovitakse ühtlustada omavalitsuste rahalist võimekust. Valitsus kiitis eelnõu heaks ja otsustas selle saata edasi otsustamiseks Riigikogule.
„Aitäh kõigile kohalikele omavalitsustele ning neid esindavale liidule, kes lühikese ajaga andsid tulubaasi seaduse muutmise eelnõule sisulist ja konstruktiivset tagasisidet,“ ütles regionaalminister Madis Kallas. „Mõistan suuremate omavalitsuste kriitikat ja saan aru, et plaanitavad muudatused tekitasid üksjagu küsimusi. Oleme seda nüüd jooksvalt arutanud nii kohtumistel kui telefonis. Töötasime läbi kõikidelt partneritelt laekunud tagasiside ja muutsime algselt pakutud tulumaksu määrasid.”
• Tulumaksust tasandusfondi suunatavat summat vähendati 11,1 miljonilt eurolt 8,3 miljonile eurole, mis on 25% võrra väiksem.
• Samuti vähendati riiklikust pensionist eraldatavat tulumaksu määra 3%-lt 2,5%-le ning suurendati muudelt tuludelt eraldatavat tulumaksu määra 11,78%-lt 11,89%-le.
• Muudatuse raames suurendatakse omavalitsuste tulumaksu laekumisi riiklikult pensionilt 16,3 miljonit eurot ja vähendatakse muudelt tuludelt tulumaksu 24,7 miljonit eurot. Sellest jääv vahe suunatakse tasandusfondi.
„Muudatused on vajalikud, et toetada omavalitsusi, kes on väga keerulises majanduslikus seisus. Riigi rahakoti väga keerulist seisu arvestades ei ole meil võimalust omavalitsuste tulubaasi suurendada 2024. aastal riigieelarvest lisatavate vahenditega. Tasandusfondi on küll plaanis tõsta, aga seda tulude ümberjaotamise teel. Seetõttu on praegu paraku ainuke võimalus toetada ebavõrdsemas ja kehvas seisus omavalitsusi jõukamate omavalitsuste abiga,“ selgitas regionaalminister Kallas.
„Plaanime alates juunist kuni aasta lõpuni arutada kohalike omavalitsustega erinevate töögruppide näol läbi kõikvõimalikud mudelid, mis puudutavad nii lasteaiakohti kui sellest tulenevat survet just Harju- ja Tartumaa omavalitsustele. Samamoodi on kavas otsida lahendusi vastupidisele olukorrale, kus hajaasustusega maapiirkondades ei ole võimalik hoida lahti maakoole, raamatukogusid ja rahvamaju,“ ütles minister Kallas.
Tegemist on esimese sammuga, mis leevendab praegu kõige raskemas seisus olevate omavalitsuste olukorda. „Tulenevalt kokkuleppest valitsuskoalitsioonis jätkame tööd sellega, et leida jätkusuutlikud ning ammendavad lahendused kõigile Eesti omavalitsustele. Oleme planeerimas põhjalikumaid ja süsteemsemaid ümberkorraldusi, mis rakenduksid aastast 2025 ja nende väljatöötamiseks on aega juba rohkem.“