Regionaalminister Madis Kallas kinnitas eilsel Eesti Linnade ja Valdade Liiduga kohtumisel, et plaanis on juba suvekuudel alustada konsultatsioonidega ning leida üheskoos kohalike omavalitsustega pikaajalisi ja jätkusuutlikke lahendusi finantsolukorra parandamiseks.
Teisipäevasel kohtumisel Eesti Linnade ja Valdade Liidu, regionaalministri ning -valdkonna ekspertide ja teiste ministeeriumite esindajatega tõdeti üksmeelselt, et nii nagu riigil tervikuna, on ka omavalitsustel käes keerulised ajad. „Kõikidel omavalitsustel on katsumusi ning seni pole suudetud neile jätkusuutlikke lahendusi pakkuda,“ ütles regionaalminister Madis Kallas. „Praeguseks on ligi pooltel omavalitsustel oma eelarvega raskusi ning osa neist vajavad tuge juba 2024. aastal. Küsimus ei ole siin isegi mitte selles, kas on võimalik ehitada uut hädasti vajaolevat lasteaeda, vaid paljudel juhtudel lausa selles, kas omavalitsusel on üldse võimalik jätkata elementaarsete teenuste pakkumisega.“
Seetõttu on regionaalministri ettepanekul esitatud Riigikogule tulumaksu seaduse muutmise eelnõu, millega soovitakse jõukamate omavalitsuste abistava panusega aidata järele raskustes omavalitsusi. Eelnõuga muudetakse kohalike omavalitsuste tulumaksu eraldamise põhimõtteid. Ettepanek on 2024. aastal suurendada riiklikust pensionist eraldatavat tulumaksu määra 2,5%-le, vähendades samal ajal üksikisiku tulumaksumäära 11,89%-le. „Muudetavaid tulumaksumäärasid kavandasime me esialgu mõnevõrra teisiti, ent omavalitsustelt ja partneritelt laekunud tagasiside põhjal kohendasime me neid nii, et jõukamad omavalitsused annaksid oma tulude kasvust ära väiksema osa, kui algselt kirja sai,“ selgitas regionaalminister Kallas.
Eilsel kohtumisel omavalitsusjuhtidega nentisid ministeeriumide esindajad, et selline lahendus ei ole kellegi esmane eelistus, ent see on siiski vajalik, et jõukamate omavalitsuste kõrval jääks Eestis elu kestma ka maapiirkondades ja väiksemates omavalitsustes. „Riigi keerulist rahaseisu arvestades ei saa me riigi eelarvest tasandusfondi praegu raha juurde ning peame hakkama saama olemasolevate ressursside ümberjagamisega,“ ütles minister Kallas. „Ma mõistan, et mitmed omavalitsused ei ole selle üle rõõmsad, ent olen tänulik omavalitsustele koostöö ja konstruktiivse tagasiside eest.“
Regionaalminister Kallas soovib juba esimesel võimalusel suvekuudel alustada omavalitsustega kohtumistega, kus erinevate töögruppide kaudu arutada läbi kõikvõimalikud mudelid, kuidas leida finantsmurede lahendamiseks kõigi omavalitsuste jaoks pikemaajalisi lahendusi. „Sealhulgas on eesmärk otsida lahendusi nii lasteaiakohtade nappuse murele kui sellest tulenevale survele just Harju- ja Tartumaa omavalitsustele. Samamoodi on kavas vaadata peale vastupidisele olukorrale, kus hajaasustusega maapiirkondades ei ole võimalik hoida lahti maakoole, raamatukogusid ja rahvamaju.“
Kohalike omavalitsuste jõustamine on valitsuse üheks prioriteediks, mistõttu planeeritakse põhjalikumaid ja süsteemsemaid ümberkorraldusi aastast 2025. „Selleks ajaks on kõige suuremas hädas olnud omavalitsused saanud olukorrale mingigi leevenduse ning me saame keskenduda pikemaajalise ettevalmistuse ja koos omavalitsustega efektiivsemate uuenduste väljatöötamisele,“ ütles Kallas.